تاریخ: 1400/02/24
امام علی علیه السلام : اُحْصُدِ الشَّرَّ مِنْ صَدْرِ غَيْرِكَ بِقَلْعِهِ مِنْ صَدْرِكَ؛ با ريشه كن كردن بدى از سينه خود، بدى را از سينه ديگران، بيرون كن!
 
طراحی و پياده سازی نرم افزار مديريت اطلاعات فنی پیشرفته
تاریخ:1400/02/06

در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران محقق شد؛

طراحی و پياده سازی نرم افزار مديريت اطلاعات فنی پیشرفته

نرم افزار مديريت اطلاعات فني(TDMS) با هدف ايجاد بانك اطلاعاتي پويا با رويكرد ثبت و آرشيو اطلاعات بخش بالادستي صنعت نفت و گاز طراحي و پياده سازي شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، مهندس شیروان شعبانی رئیس اداره مهندسی پتروفیزیک این شرکت درباره قابلیت های این نرم افزار اظهار داشت: نرم افزار مديريت اطلاعات فني با نام اختصاريTDMS (Technical Data Management System)، با هدف ايجاد بانك اطلاعاتي پويا با رويكرد ثبت و آرشيو اطلاعات فني بخش بالادستي صنايع نفت و گاز با استفاده از توان فني و تخصصي شركت نفت مناطق مركزي در اين شركت پياده سازي شده است.

وي دراين باره گفت: اين نرم‌افزار قابليت ورود داده و جستجوي سريع و پيشرفته را داشته و نيز داراي انعطاف كافي جهت پردازش اطلاعات بوده و امكان توليد انواع گزارشات و نمودارهاي فني تحليلي و مديريتي را دارا مي باشد. با استفاده از اين نرم افزار امكان ثبت كليه اطلاعات موجود اعم از عمليات ها، مطالعات و آزمايش هاي انجام شده بر روي چاه ها، ميادين و تاسيسات مرتبط را در يك چرخه كاري(Work Flow) براي كاربران بر اساس سطوح دسترسي تعيين شده ميسر مي سازد.

وی افزود: اين نرم افزار در فاز اول اطلاعات توليد روزانه ي كليه چاههاي شركت نفت مناطق مركزي ايران را مديريت نموده و هم اکنون بصورت بر خط در مناطق عملياتي غرب و شرق کشور آماده بهره برداری و بارگذاری اطلاعات است.

رئیس اداره مهندسی پتروفیزیک شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در رابطه با نیازهای صنعت و مراحل اجرای طراحی و پیاده سازی این نرم افزار تصریح کرد: صنعت نفت کشور با قدمتی بیش از ۱۰۰ سال که مخازن نفت و گاز توسعه یافته نیمه دوم عمر خود را می گذرانند، همواره با چالش هایی از حیث مدیریت داده مواجه بوده است. اطلاعات ذی قیمتی که با نزدیک شدن به پایان عمر مخازن و کاهش فشار و در پی آن تولید، ارزش و احساس نیاز به آنها به منظور انجام محاسبات و تحلیل های کارشناسی و نیز تصمیم سازی های مدیریتی دو چندان می شود.

وي درخصوص ضرورت استفاده از اين نرم افزار عنوان كرد: مدیریت و تحلیل داده های تولید و نیز بکارگیری این اطلاعات در مدل های مخازن در راستای مدیریت یکپارچه، بهینه و صیانتی از نیازهای ضروری صنعت نفت است. براین اساس تلاش گسترده ای در این خصوص در اداره مهندسی پتروفیزیک به عمل آمد تا این اطلاعات در محیطی کارا و امن مدیریت شود و از ابتدای مهر سال ۱۳۹۱ با بکارگیری این نرم افزار با همکاری مدیریت امور فنی، عملیات پیاده سازی و جانمایی اقلام اطلاعاتی تولید را آغاز و از تاریخ یاد شده به صورت روزانه کلیه اطلاعات تولید چاه های شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در این سامانه بارگذاری و بروز رسانی می شود.

بر اساس این گزارش، از جمله قابليت هاي این نرم افزار مي توان به مواردی همچون امكان تعريف سطوح ساختار داده بدون محدوديت سطح، دسترسي براي هر سطح ساختار درختي نودهاي اطلاعاتي پويا، دسته بندي مكان هاي اطلاعاتي بدون محدوديت، تعريف پارامتر(فيلد) براي هر مكان اطلاعاتي بدون محدوديت، تعريف انواع فهرست و ليست هاي پايه جهت استفاده در تعاريف پارامترها، انواع داده هاي يك مكان اطلاعاتي بدون محدوديت، دريافت اطلاعات جهت بارگذاري با فرمت هاي DBF، SQL، TXT اشاره کرد.

همچنین امكان آرشيو الكترونيكي مستندات و پيوست هاي هر داده، آرشيو نمودن الگوهاي رقومي مورد استفاده در سيستم TDMS، تعريف انواع مكان هاي استقرار و نصب تجهيزات بصورت درختواره بدون محدوديت، نسبت دادن اطلاعات تعريف شده در ساختار داده به مكان هاي اطلاعاتي تعريف شده، دريافت اطلاعات موقعيت جغرافيايي داده ها از سيستمهاي(GIS) و بارگذاري آنها در سيستم، اطلاعات جغرافیایی GIS، ثبت وقايع نگاري و عملکردي براي هر مكان اطلاعاتي و ثبت لاگ شيت هاي بهره برداري و توليد هر ميدان، چاه، تجهيز از دیگر قابلیت های آن به شمار می رود.

 
امتیاز:  0

East Oil & Gas Production Company Copyright 2015 ©