تاریخ: 1399/12/12
امام علی علیه السلام : اُحْصُدِ الشَّرَّ مِنْ صَدْرِ غَيْرِكَ بِقَلْعِهِ مِنْ صَدْرِكَ؛ با ريشه كن كردن بدى از سينه خود، بدى را از سينه ديگران، بيرون كن!
 
تحقق بی‌سابقه تولید و ذخیره‌سازی گاز در شمال شرق و مرکز کشور
تاریخ:1399/11/29

مدیر تولید شرکت نفت مناطق مرکزی ایران خبر داد:

تحقق بی‌ سابقه تولید و ذخیره ‌سازی گاز در شمال شرق و مرکز کشور

 

مدیر تولید شرکت نفت مناطق مرکزی ایران از ثبت رکورد بی ‌سابقه در تحقق تولید و ذخیره سازی گاز از میادین تحت پوشش این شرکت در شمال شرق و مرکز کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران؛ مهندس احمد رجبی در جلسه پیش‌بینی و بهره‌دهی چاه‌های این شرکت در نیمه نخست سال ۱۴۰۰، که به‌صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: تحقق ۱۰۶ درصدی تولید گاز از میادین گازی در شمال شرق کشور و همچنين ۱۱۱ درصدي بازتوليد گاز در منطقه عملياتي سراجه قم، نشان‎دهنده ظرفیت‌ بالاي فنی و تخصصی این شرکت در تولید حداکثری گاز در گستره مناطق عملیاتی است.

وی با اشاره به افزایش بی‌سابقه تزریق گاز در میادین گازی تحت پوشش، افزود: در سال جاری شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق موفق به ثبت رقم یک‌ میلیون و ۸۵۶ هزار مترمکعب تزريق گاز در مخزن شوريجه D شد.

رجبی در این جلسه که مدیران ارشد، روسای ستادی و عملیاتی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق حضور داشتند، اظهار کرد: میزان تزریق گاز به مخزن شوریجه D در سال جاری نسبت به سال گذشته ۲۸ درصد افزایش داشته است.

مدیر تولید شرکت نفت مناطق مرکزی ایران گفت: شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق در سال ۹۹ با ثبت ۴۲ هزار نفر ساعت تعمیرات اساسی موفق شد تحقق اهداف تولید را فراتر از تولید تکلیفی رقم بزند که این خود نشان از همت و تلاش مستمر مدیران و کارکنان این شرکت است.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق نیز با اشاره به نقش مهم و اثرگذار مخزن شوریجه D در تحقق تولید و افزایش توان ذخیره‌سازی گاز در این شرکت توضیح داد: نقش این مخزن راهبردی در دستیابی به تولید فراتر از برنامه و ذخیره‌سازی گاز بسیار مهم و بااهمیت تلقی می‌شود.

مهندس فرشید خیبری بابیان اینکه طرح ذخیره‌سازی تحولی قابل‌توجه در تولید گاز خصوصاً در فصول سرد سال در شمال شرق کشور است، اضافه كرد: مخزن ذخیره‌سازی شوریجه D یک پروژه بزرگ و ملی بوده و باید با نگاه ویژه سعی در توسعه آن داشته باشيم.

وی در همين رابطه گفت: با برنامه‌ریزی دقیق می‌بایست بیش‌ازپیش در مسیر توسعه ذخیره‌سازی به‌عنوان یک پشتوانه مفید و ارزشمند گام برداریم و اجرایی شدن فاز دو توسعه مخزن شوریجه D گام اساسی دیگری در دستیابی به توسعه ذخیره‌سازی قلمداد می‌شود.

خبیری همچنین پیرامون برنامه توسعه مخزن مزدوران اظهار کرد: در جهت توسعه این مخزن برنامه‌ریزی حفاری ۶ حلقه چاه جدید در دست اجرا است که تاکنون دو حلقه چاه حفاری و تکمیل‌شده است و ۴ حلقه دیگر نیز در سال ۱۴۰۰ حفر خواهد شد.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق در ادامه به مهم‌ترین اقداماتی که موجب افزایش و تثبیت تولید گاز در این شرکت شده است، اشاره کرد و افزود: با انجام اقداماتی ازجمله مشبک‌کاری، نمودارگیری، مسدودسازی و اسیدکاری با استفاده از لوله مغزی سیار، تعمیر چاه با دکل و نصب تفکیک گر و آزمایشات استاتیک شاخص بهره‌دهی، توانستیم به میزان ۶۳ صدم به تولید گاز شرکت اضافه کنیم.

وی ضمن قدردانی از تلاش و پشتکار مجموعه همکاران در مدیریت‌های فنی، تولید و عملیات این شرکت، ابراز امیدواری کرد با برنامه‌ریزی دقیق و رفع چالش‌ها بتوانیم در سال‌های آینده به میزان تولید ۲۰ میلیون مترمکعب گاز در روز از مخزن شوریجه D در ماه‌های سرد سال دست‌یابیم و همچنين در مسیر تأمین پایدار خوراک گاز پالایشگاه شهيد هاشمي نژاد گامی مؤثر برداریم.

در ادامه این نشست تحقق ۱۱۱ درصدی تولید گاز و تزریق هزار و ۱۴ میلیون مترمکعب گاز در منطقه عملیاتی بهره‌برداری سراجه قم مطرح شد که ثبت رکورد جدید برای شرکت نفت مناطق مرکزی در این موقعیت عملیاتی است.

مدیر تولید شرکت نفت مناطق مرکزی ایران دراین‌باره گفت: در منطقه عملیاتی سراجه قم از مناطق عملیاتی تابعه این شرکت در ۱۱ ماه گذشته شاهد تحقق این میزان برنامه تولید گاز بودیم.

رجبی افزود: هزار و ۱۴ میلیون مترمکعب تزریق گاز در سال جاری در این منطقه رشد ۱۷ درصدی را در قیاس با دوره مشابه سال ۹۸ رقم‌زده است که علاوه بر ثبت رکورد جدید نشانگر عزم و توان مدیران و کارشناسان این منطقه عملیاتی در تحقق اهداف تولید می‌باشد.

رئیس منطقه عملیاتی سراجه قم نیز گفت: به میزان هفت میلیارد و ۳۴۸ میلیون مترمکعب عملیات تزریق گاز و شش میلیارد و ۸۵۲ میلیون مترمکعب از ابتدای راه‌اندازی تا روزهای پایانی بهمن‌ماه سال جاری بازتولید گاز داشتیم.

مهندس سید محمدحسن سلیمانی افزود: درمجموع در شش ماه دوم سال جاری، ۷۸ میلیون مترمکعب گاز در این منطقه بيشتر از برنامه تكليفي تولید شد.
وی آماده‌سازی موقعیت چاه شماره - ۱۲ برای استقرار دکل حفاری، بررسی و ترمیم پوشش خط لوله ۱۶ اینچ و مراقبت دائمی از سامانه‌های حفاظت کاتدی را در راستای استمرار تولید مؤثر دانست.

مدیر تولید شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در پایان سومین جلسه پیش‌بینی و بهره‌دهی چاه‌های این شرکت در سال ۱۴۰۰ از طرف مدیرعامل، از مدیران عامل، مديران ارشد، روسا، مهندسان و کارشناسان ستاد و شرکت‌های بهره‌برداری نفت و گاز شرق، غرب، زاگرس جنوبی و منطقه عملیاتی سراجه قم در تحقق برنامه‌های تولید شرکت نفت مناطق مرکزی ایران تقدیر و تشکر کرد.

 
امتیاز:  0

East Oil & Gas Production Company Copyright 2015 ©