تاریخ: ۱۴۰۱/۰۷/۰۹
امام علی علیه السلام : اُحْصُدِ الشَّرَّ مِنْ صَدْرِ غَيْرِكَ بِقَلْعِهِ مِنْ صَدْرِكَ؛ با ريشه كن كردن بدى از سينه خود، بدى را از سينه ديگران، بيرون كن!
 
مرکز تفکیک و ذخیره سازی

افزایش توان تأمین گاز با عنایت به افزایش تقاضا در فصول سرد سال و بازه های زمانی پر مصرف، تداوم تامین گاز مورد نیاز جهت تزریق به مخازن نفتی با هدف ازدیاد برداشت، انتقال گاز از مخازن مشترک به مخازن مستقل، تأمین پشتوانه جهت جلوگیری از هر گونه وقفه در صادرات گاز، تداوم تأمین سوخت پاک برای نیروگاه ها، مراکز صنعتی و خانگی و جلوگیری از خروج ارز جهت خرید سوخت مایع، داشتن پشتوانه جهت مقابله با هر گونه رخداد غیر مترقبه داخلی و خارجی، داشتن پشتوانه جهت مقابله با نوسانات قیمت و داشتن پشتوانه موثر در جهت تامین و رفع نیازهای گاز همگام با برنامه چشم انداز توسعه کشور را از اهداف دستيابي  براي رسيدن به توسعه ذخیره سازی گاز می باشد.

در طرح ذخیره سازی گاز در مخزن شروریجه D با استفاده از سه کمپرسور و با فشار تزریق 330 بار در هشت ماه اول سال روزانه مقدار 10 میلیون متر مکعب گاز در مخزن ذخیره و در چهار ماه آخر سال روزانه 20 میلیون لیتر مکعب برداشت می گردد. از آغاز طرح ذخیره سازی تا کنون بیشتر از 11 میلیارد لیتر مکعب گاز در مخزن ذخیره سازی شده است که در همین مدت بیشتر آن تولید و مورد بهره برداری قرار گرفته است. در حال حاضر 9 حلقه چاه تزریقی/ تولیدی و 11 حلقه چاه تولیدی در مدار تولید و تزریق قرار دارند.

 

East Oil & Gas Production Company Copyright 2015 ©